17.06.2022

Czy Carb Back Loading pomoże Ci schudnąć?

Na takie rozwiązanie czekali miłośnicy węglowodanów. Badania potwierdziły, że kolacje bogate w węglowodany, również w wersji na słodko, przyczyniają się do obniżenia insuliny, a co za tym idzie — do spalania tkanki tłuszczowej. Zapewnia to także lepszą regenerację i sen oraz siłę do działania następnego dnia.

Zanim jednak polecisz do kuchni po kawałek serniczka, przeczytaj, jakie warunki należy spełnić, co jeść w ciągu dnia, aby pozwolić sobie na porcję węglowodanów na słodkie zakończenie dnia, które wesprą proces odchudzania.

Wiele diet mówi: „Ogranicz węglowodany, to schudniesz”. Problem polega na tym, że często bazują one na surowych restrykcjach. Co się z tym wiążę — wiele osób nie wytrzymuje dietetycznego rygoru i wraca do starych nawyków. I zamiast cieszyć się z lecących w dół kilogramów, nadchodzi rozpacz, że jest ich więcej, niż było. A przecież nikt nie lubi i nie chce efektu jo-jo.

Carb Back Loading to podejście w dietetyce, które mówi, że ważne jest to, kiedy się je węglowodany. Zachęca tym samym do serwowania sobie ich dopiero na sam koniec dnia. W ten sposób wykorzystuje się naturalny cykl wrażliwości organizmu na insulinę (powinna być niska rano, a wysoka wieczorem), aby gromadzić mniej tłuszczu i budować silniejsze mięśnie.

Pory dnia w kontekście przetwarzania węglowodanów są kluczowe w zrozumieniu tego podejścia. Kiedy nasze ciała odpoczywają, insulina dostarcza więcej węglowodanów do komórek tłuszczowych. Gdy jesteśmy aktywni, węglowodany trafiają do naszych mięśni w celu uzupełnienia glikogenu mięśniowego — czyli zjedzone węglowodany zostają efektywnie spożytkowane. Kiedy jednak prowadzimy bardziej stacjonarny tryb życia, nadmiar spożytych cukrów trafia do naszej tkanki tłuszczowej.

Za ideą CBL stoi fizyk John Kiefer. Pokazuje on prosty schemat żywienia. Unikaj węglowodanów w śniadaniach, lunchach i obiadach. Te posiłki komponuj na bazie białek i tłuszczów. Dopiero w okolicy treningu lub na kolację masz zielone światło na węglowodany. Będzie to zastrzyk dla insuliny, który przełoży się na odżywienie mięśni bez pobudzania produkcji tkanki tłuszczowej.

Kiedy śpisz, w nocy, Twoje ciało zaczyna spalać nagromadzony tłuszcz. Jeśli nie zaserwujesz sobie węglowodanów na śniadanie, proces ten będzie kontynuowany również następnego dnia. Ten schemat spalania tłuszczu znany jest w popularnej diecie ketonowej. Jednak przy CBL spożywanie węglowodanów hamuje utrzymanie stanu ketozy.

Jakie jeszcze są zalety ładowania węglowodanami (CBL)?

Ogólnie rzecz biorąc, pomaga redukować tłuszcz i budować mięśnie. To sprawia, że z tego schematu żywienia korzystają głównie sportowcy, a zwłaszcza kulturyści.

Inną zaletą tego sposobu żywienia jest zmniejszenie apetytu. CBL pomaga zwiększyć produkcję tryptofanu (aminokwas), który ułatwia zasypianie i reguluje sen. Dzięki temu jesz mniej pod koniec dnia i nie budzisz się z wilczym głodem (możesz zatem bez trudu przedłużyć post nocny).

Ważne jest — i dotyczy to każdego planu żywieniowego, aby zwrócić uwagę na jakość i ilość węglowodanów. Im bardziej będą złożone z naturalnych źródeł, tym lepiej dla organizmu i uzyskania maksymalnych rezultatów (redukcja zbędnego tłuszczu, przyrost mięśni).

Jeśli masz chęć na mądrą dietę niskowęglowodanową, która opiera się o Carb Back Loading, możesz śmiało zamówić naszą dietę PALEO+. Perfekcyjnie zbilansowaliśmy białka i tłuszcze w dwóch pierwszych posiłkach, dodając do dwóch kolejnych zdrowe porcje węglowodanów. To wraz z wyeliminowaniem składników antyżywieniowych i prozapalnych daje nam doskonały fundament do uruchomienia procesu poprawy nie tylko sylwetki, ale i zdrowia.