Co warto wiedzieć o diecie wegetariańskiej?
Z miesiąca na miesiąc zyskują coraz więcej zwolenników. Jedni rezygnują z mięsa z dnia na dzień, drudzy zaczynają od jego stopniowej eliminacji z codziennego menu. Do diety wegetariańskiej można podejść z różnych stron. Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby smakowe i zdrowotne, aby optymalnie dopasować do siebie dietę wykluczającą mięso. Bo odmian diet wegetariańskich jest kilka. Grunt to wybrać taką, po której zreperujesz kondycję zdrowotną i świetnie się poczujesz.
Dlaczego ludzie w ogóle przechodzą na wegetarianizm?
Chcą poprawić swoje zdrowie. Pragną zrobić coś dobrego dla środowiska. Ze względów etycznych. To trzy główne powody rezygnacji z konsumpcji mięsa.
Dobrze zbilansowana, odpowiednia pod względem odżywczym, różnorodna. Jeśli taka będzie dieta wegetariańska, może faktycznie przynieść indywidualne korzyści zdrowotne. Iść za tym mogą również: utrata masy ciała, obniżenie ryzyka zachorowania na choroby serca, a nawet nowotwory.
Dla niektórych osób troska o swoje zdrowie jest podrzędna i za motyw przewodni przejścia na wegetarianizm uznają przyczynienie się do poprawy środowiska lub wspieranie dobrostanu zwierząt. To prawda, że uprzemysłowiona hodowla zwierząt ma negatywny wpływ na glebę, powietrze i wodę. Wpływa na to, chociażby obornik, który zanieczyszcza wody gruntowe. Te mogą przedostać się do rzek, mórz, oceanu i przyczynić się do rozwoju martwych stref. Znika tam życie z powodu braku tlenu. Do globalnych zmian klimatu przyczyniają się również wytwarzane przez zwierzęta gazy cieplarniane, w tym metan, podtlenek azotu i dwutlenek węgla.
Przyjrzyjmy się jeszcze kwestiom etycznym. To, co najbardziej irytuje wegetarian w przemyśle mięsnym to warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta. Ciasno upakowane w klatkach lub boksach, nafaszerowane antybiotykami, bez możliwości wyjścia na świeże powietrze, poddawane ubojowi po krótkim okresie życia, oddzielanie cieląt od krów wkrótce po urodzeniu.
To wszystko razem, albo tylko w części skłania wielu do zmienienia nawyków żywieniowych, na takie które będą z nimi w zgodzie. Wiele odmian wegetarianizmu pozwala dopasować taki sposób odżywiania, aby najlepiej odpowiadał indywidualnym celom i potrzebom.
Jakie są odmiany wegetarianizmu?
Fleksitarianizm.
To najmniej restrykcyjny sposób odżywiania. Przedrostek „fleksi” wskazuje na jej elastyczne podejście do jedzenia. Z jednej strony promuje potrawy roślinne (wegetariańskie i wegańskie), ale również dopuszcza jedzenie niewielkich porcji produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym ryby i mięso.
Tutaj pewnie wielu wegetarian oburzy się, że włączamy dietę fleksitariańską do wegetariańskiego odżywiania. Przyjmijmy jednak, że dla kogoś, kto całe życie był na tradycyjnej diecie, świadome i częściowe eliminowanie z codziennego menu mięsa jest dużą zmianą sposobu odżywiania. Często również to pierwszy krok na drodze do całkowitego przejścia na wegetarianizm. Z punktu widzenia zdrowotnego, takie rozwiązanie przynosi sporo korzyści, o ile jest dobrze zbilansowana.
W naszym cateringu dieta Południowa spełnia standardy fleksitariańskie, chociaż zakorzeniona jest w idei diety śródziemnomorskiej. Jedno drugiego nie wyklucza 🙂
Peskatarianizm.
Ten rodzaj odżywiania eliminuje mięso, ale dopuszcza jedzenie ryb. Dla niektórych jest to kolejny krok po fleksitarianizmie na przejście do wegetarianizmu. Dla innych to zdrowa alternatywa, która niekoniecznie musi prowadzić do dalszych restrykcji w diecie. Dieta peskatariańska oferuje korzyści w postaci zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3 z ryb i owoców morza. W przeciwnym razie może ich brakować w niektórych dietach wegetariańskich, więc kluczowe będzie wdrożenie suplementacji.
W naszym cateringu istnieje możliwość zamówienia diety Wegetariańskiej — rozszerzonej o potrawy z rybą.
Laktoowowegetarianizm.
To najpopularniejszy rodzaj diety wegetariańskiej. Eliminuje mięso (w tym ryby), dopuszcza jednak jedzenie wszelkiego nabiału (wskazuje o tym przedrostek „lakto”) i jajek (przedrostek „owo”). Zatem jogurty, śmietany, sery, mleko, wszelkie jajka — śmiało dopuszcza się je w codziennym menu.
W Dietykiecie odpowiednikiem diety laktoowowegetariańskiej jest dieta Wegetariańska.
Laktowegetarianizm.
Eliminuje mięso, ryby, a także jajka. Dopuszcza jednak jedzenie wszelkich produktów mlecznych.
Owowegetarianizm.
W przeciwieństwie do laktowegetarianizmu — usuwa z menu cały nabiał (wszelkie sery, jogurty, śmietany, mleko, a więc i lody 😉 ), ale dopuszcza jajka.
Na koniec została nam dieta wegańska, czyli najbardziej restrykcyjny odłam wegetarianizmu. Wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie tylko nabiał i jajka, ale również miód (bo do wytworzenia jego potrzebne są pszczoły), podpuszczkę (enzym trawienny z żołądka cielęcego) czy żelatynę (pochodzącą z kości zwierzęcych). Dieta wegańska opiera się wyłącznie na produktach roślinnych. Owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy.
Dieta ta może obejmować roślinne alternatywy dla tradycyjnych produktów zwierzęcych, takie jak mleko i przetwory mleczne pochodzenia roślinnego, roślinne substytuty jaj i roślinne zamienniki mięsa, takie jak tofu, tempeh, seitan i jackfruit.
Prawda jest taka, że ten sposób odżywiania jest dość ubogi w niektóre składniki odżywcze. Z tego powodu lekarze i dietetycy zalecają suplementacje witaminowe i mineralne takie jak: witaminy z grupy B, witaminę D3, żelazo, tłuszcze omega-3, cynk itp. Oczywiście plan suplementacji najlepiej dobrać pod indywidualne wyniki krwi (w tym chętnie pomoże Ci nasz zespół dietetyków).
To, na jaki rodzaj diety wegetariańskiej postawisz, zależy tylko od Ciebie. Warto wziąć pod uwagę, czy dany styl odżywiania jest dla Ciebie zdrowy i komfortowy. Jeśli nie dysponujesz znaczną ilością czasu na gotowanie, a także nie masz dostępu do pewnych roślinnych substytutów, może rzucanie się na głęboką wodę z dietą wegańską nie jest najlepszym rozwiązaniem? Ta różnorodność odmian wegetariańskich daje możliwość fajnego eksperymentowania i dostosowywania stylu odżywiania pod swoje potrzeby i możliwości. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wegetarianizmu postawisz, warto stworzyć plan żywieniowy z pomocą dietetyka, zrobić badania krwi, a także rozszerzyć suplementację.
Bo choć eliminacja mięsa jest szlachetna, kluczem jesteś Ty i Twoje zdrowie. To ono jest w tym wszystkim najważniejsze. Kieruj się zatem rozsądkiem i logiką w wegetariańskim odżywianiu i podjęciu decyzji o jego wprowadzeniu.